„Szanowni Rodzice!
W związku z zapowiedzią zorganizowania w dniu 8 kwietnia 2019 roku ogólnopolskiego strajku nauczycieli, przekazujemy informacje o przysługujących Państwu uprawnieniach w sytuacji, gdyby wskutek strajku koniecznym okazało się zamknięcie szkoły lub przedszkola.
Jak wynika z § 3 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1632) rodzicom dzieci do lat 8 uczęszczających do szkół i przedszkoli, w których z powodu strajku nastąpi nieprzewidziane zamknięcie placówki, przysługuje prawo do usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Wskazać bowiem należy, że zamknięcie żłobka, przedszkola, lub szkoły jest nieprzewidziane, jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.
O nieobecności z takiej przyczyny i przewidywanej długości tej nieobecności, pracownik jest obowiązany zawiadomić pracodawcę niezwłocznie, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.
Okres usprawiedliwionej nieobecności rodzica w pracy z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły, jest okresem, za który pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy.
Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia.
Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy, niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to: oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15.
Gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS (np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), należy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat (tj. druk ZAS-36). Dodatkowo konieczne jest złożenie zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek:
– w przypadku pracowników – na druku ZUS Z-3
albo
– w przypadku pozostałych ubezpieczonych (np. osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia) – na druku ZUS Z-3a.
Druki można pobrać ze strony internetowej ZUS-u albo osobiście w oddziale ZUS-u.
Jeżeli rodzic jest zatrudniony, to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, natomiast jeśli prowadzi działalność gospodarczą, przynosi go do najbliższego ZUS-u.
Powyższe czynności można także wykonać online, jeśli rodzic posiada indywidualne konto na platformie internetowej ZUS-u. ”