Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Marii Konopnickiej w Pruszczu Gdańskim • +48 58 682 36 10 • sekretariat@zso1.pl

Home 9 Aktualności 9 Komunikat
https://uonetplus.vulcan.net.pl/pruszczgdanski/

Komunikat

2/04/2019

“Szanowni Rodzice!

W związku z zapowiedzią zorganizowania w dniu 8 kwietnia 2019 roku ogólnopolskiego strajku nauczycieli, przekazujemy informacje o przysługujących Państwu uprawnieniach w sytuacji, gdyby wskutek strajku koniecznym okazało się  zamknięcie szkoły lub przedszkola.

Jak wynika z § 3 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1632) rodzicom dzieci do lat 8 uczęszczających do szkół i przedszkoli, w których z powodu strajku nastąpi nieprzewidziane zamknięcie placówki, przysługuje prawo do usprawiedliwionej nieobecności w pracy.  Wskazać bowiem należy, że zamknięcie żłobka, przedszkola, lub szkoły jest nieprzewidziane, jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem.

O nieobecności z takiej przyczyny i przewidywanej długości tej nieobecności, pracownik jest obowiązany zawiadomić pracodawcę niezwłocznie, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy.

Okres usprawiedliwionej nieobecności rodzica w pracy z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły, jest okresem, za który pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy.

Prawo do zasiłku mają na równi matka, jak i ojciec dziecka. Zasiłek może otrzymać jednak za dany okres tylko jeden z rodziców, czyli ten, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę. Wysokość zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia.

Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy, niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to: oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15.

Gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS (np. w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), należy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat (tj. druk ZAS-36). Dodatkowo konieczne jest złożenie zaświadczenia wystawionego przez płatnika składek:

– w przypadku pracowników – na druku ZUS Z-3

albo

– w przypadku pozostałych ubezpieczonych (np. osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia) – na druku ZUS Z-3a.

Druki można pobrać ze strony internetowej ZUS-u albo osobiście w oddziale ZUS-u.

Jeżeli rodzic jest zatrudniony, to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, natomiast jeśli prowadzi działalność gospodarczą, przynosi go do najbliższego ZUS-u.

Powyższe czynności można także wykonać online, jeśli rodzic posiada indywidualne konto na platformie internetowej ZUS-u. ”

 

Kalendarz

kwiecień 2019
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930